طلوع خواهم کرد.

حیاط خلوت ذهن من!

طلوع خواهم کرد.

حیاط خلوت ذهن من!

یادداشت پنجاه و پنج

پنجشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۳۵ ب.ظ

زن خوب، زن بی خیال است!

سال های اخیر یکی از مهم ترین تمرین های من در زندگی تمرین بی خیال بودن است. وقتی توی لیست خرید نوشته ام سیر و همسرم به جای یک بوته سیر با یک کیلو سیر برمی گردد، زن غرغروی درونم میخواهد سر خودش را بکوبد به دیوار که آخر بعد چندسال زندگی هنوز نمی داند سیر را بوته ای می خرند نه کیلویی! یکبار من اندازه ننوشتم... اما قبل از اینکه دهانش به غرغر باز شود زن بی خیال درونم لبخند می زند و می گوید: بی خیال! بیا فکر کنیم حالا این همه سیر رو چیکارش کنیم؟ و نتیجه اش می شود یک شیشه پودرسیر خانگی خوش عطر. غز نمی زنم، الکی اوقات تلخی نمیکنم ولی از دفعه بعد سعی میکنم یادم نرود که اندازه هرچیز را بنویسم حتی اگر خیلی واضح باشد. 

وقتی از مهمانی برگشته ایم و تا پایمان به کوچه میرسد زن غرغرویی که تمام مدت مهمانی خودش را به خاطر فلان رفتار یا حرف شوهرش خورده می آید دهان باز کند و شکایت کند و تذکر دهد... زن بی خیال درونم سریع دستش را میگیرد که ولش کن! حالا که گذشت! کی یادش می مونه؟ ماهو نگاه کن که چه قشنگه امشب...

وقتی از حرف مادرشوهرم ناراحت شده ام و زن غرغروی درونم آماده است که به محض برگشتن شوهرش سر دردودل را باز کند، زن بی خیال درونم جلو می آید که بی خیال! چرا اوقات خودمونو تلخ کنیم؟ الکی شبت خراب میشه. کی این حرفا تاثیری داشته؟ حالا که گذشت. یه چایی خوشرنگ واسه شوهرت بریز بشینیم با هم فیلم ببینیم...

وقتی غذای مهمانیم خراب شده، کادوی دوستم را فراموش کردم، امتحانم را خراب کردم، یکی از ظرف های قشنگم را شکسته ام، دیروز دوساعت تمام آشپزخانه را شستم وحالا چاهش زده بالا...

توی تمام این موقعیت ها تا زن غرغرو شروع می کند به آه و ناله، زن بی خیال سر و کله اش پیدا می شود. اول یک چشمک زیرکانه می زند و بعد توی گوشم زمزمه می کند زن خوب زن بی خیال است! الکی اوقات خودت و شوهرت رو تلخ نکن. هیچی ارزششو نداره. همه اینا میگذره...

خیلی فکر کردم که به جای این تیتر جمله دیگری بگذارم. خیلی با خودم کلنجار رفتم که اینقدر مطلق و بدون شرط حرف نزنم اما نشد. تیتر بالا جمله ای است که من در هفته بارها سر اتفاقات مختلف با خودم تکرار میکنم و آنقدر توی ذهنم جاافتاده که نتوانم با جمله معقول تری عوضش کنم. 

الان که چندین سال از زندگی مشترکم گذشته دیگر نه ذوق و شوق چشم بسته آن اوایل را دارم و نه گیجی و درماندگی سالهای بعدش را ، انگار بعد همه آن فراز و نشیب ها به پختگی و سکونی رسیده ام که نگاهم را نسبت به خیلی چیزها عوض کرده، مثل تعریف زن خوب!

حالا یکی از مهم ترین توصیه هایم به دوستان تازه متاهل و یکی از شاخصه های مهم زن محبوب در نگاهم همین بی خیال بودن است. همین بی خیال بودن عحیب و غریب و سوال برانگیز. 

بی خیال بودن یعنی زندگی را باید ساده گرفت. از سر تلخی ها و خوشی ها و آسان و سختش راحت گذشت. نباید هی گیر کرد و گیر داد. بزرگ کردن مسائل پیش پا افتاده - وقتی بیشتر مسائل پیرامون ما پیش پا افتاده اند- یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که ضررش پیش تر و بیشتر از هرکسی به خودمان میرسد. آدم هایی که زندگی را ساده میگیرند هم خودشان روزهای شادتری را سپری می کنند هم اطرافیانشان از بودن با آنها حس خوشبختی بیشتری دارند. 

دیر یا زود به این نتیجه میرسیم که نمی شود همه چیز/همه کس ایده آل ما باشد. نمی شود اختلاف نظر نباشد، اشتباه نباشد، و آدم هایی که به این نتیجه می رسند آدم های خوشبخت تری هستند. آدم هایی که ساده می گیرند و ساده می گذرند. هیچ چیز را بزرگ نمی کنند. بلدند زود فراموش کنند و ذهنشان را از یک موضوع اعصاب خردکن خیلی سریع معطوف چیز دیگری می کنند. 

مردها عاشق این زن ها هستند! زن هایی که غر نمی زنند.زن هایی که بیشتر اوقات راضی اند. برق خوشحالی توی چشم هایشان می درخشد. روزی پنح بار لب برنمی چینند و رو بر نمی گردانند. بیبهانه شادند.سرخوشند. زن هایی که به سختی می توان آنها را عصبانی یا ناراحت کرد. این زن ها پناهگاه همسرشان هستند. همان هایی که وقتی مرد به چهره شان نگاه می کند غم عالم از دلش می رود. 

شما چنین زن هایی سراغ دارید؟ چقدر نسلشان نایاب شده.زن های امروز انگار دنبال بهانه برای خودخوری می گردند!

منبع:وبلاگ همسر بهشتی

  • ۹۵/۱۱/۲۸
  • طلوع ماه

نظرات  (۸)

چقدر لذت بردم از این پست.چقدر خوب نوشتی طلوع ماه جان.اگر زن بی خیال شدی پس وااااقعا نمونه این.امیدوارم هر روز بیشتر طعم خوشبختی رو بچشین
پاسخ:
اینو من ننوشتم ولی وقتی میخوندمش دقیقا حرف دل و تجربه های من هم بود انگاری.من ادمی هستم که زیاد غر میزدم و ناراحت میشدم سر چیزای الکی.الان یه مدتیه دارم  رو خودم کار میکنم و خیلی خیلی بهتره حالم از این نظر.
ممنونم ازت نبکا که هستی.
پستت عالی بود حرف نداشت . اگه واقعا تونسته باشی مطابق اون رفتار کنی که تبریک میگم . واقعا قبول دارم . مردها زن های غرغرو دوس ندارن . و اگه آسون بگیریم آسون پیش میره . خیلی خوشم اومد از توصیفت از زن بی خیال . زن بی خیال همیشه برام یه زن بی ملاحظه و یخ تعبیر میشد . یه زن که از بی خیالی حواسش به هیچی نیس حتی بوی تنش. ... اما توصیف تو متفاوت و زیبا بود دوس داشتم که گاهی زن بی خیالی باشم که با این بی خیالی ش میتونه یه حس خوب برا خودش و بقیه ایجاد کنه... دوست دارم چه با خیال چه بی خیال طلوع جانم.
پاسخ:
ممنون عزیزم.من اینجوری نیستم اصلا.ولی الان فهمیدم که باید خیلی جاها بی خیال بود.سر چیزای الکی و زودگذر لازم نیست اینقدر حساس باشم و حرص بخورم.البته مطمینا منظور از بی خیالی شلخته بودن و بی فکر بودن و نرسیدن به اوضاع خونه و خانواده نیست...
عااالی بود. بعد از بیست سال تازه یکی دوساله که منم همینطور فکر میکنم اما گاهی اوقات، زن بیخیال درونم نمیتونه زن غرغروی درونمو کنترل کنه چون خییییییلی عصبانیه. کاش عصبانیت و سرخوردگیها زودتر فرکش میکرد.
http://rooznegareman.blogsky.com
پاسخ:
شما ماشاالله  تجربه تون خیلی بیشتره.درسته با علم به این مطلب هم باز بی خیال و اروم بودن و واکنش نشون ندادن بعضی وقتا خیلی سخته.تمرین زیادی میخواد.
خوش اومدید.
سلام.قبول دارم زنهای امروزی زیاد غر میزنن ولی مردا هم مقصرن.هرکاری رو هزار بار باید یاداوری کنی  تا انجام بشه.مردای امروزی هم بی مسئولیت هستن که زناانقدر غر غرو شدن.گاهی بی خیالی باعث پایمال شدن حقوقمون میشه...
پاسخ:
اره اونم هست.ولی با عصبانیت و حرص خوردن هم کاری پیش نمیره.
من منظورم اون بی خیالی که باعث پایمال شدن حقوق  بشه نبود.
منظورم  نداشتن حساسیت زیاد تو کارایی که زیاد مهم نیستن و بیخودن هست.
فکر کنم برای رسیدن به این درجه و شدن یک زن بی خیال حداقل باید دو سه تا سکته رد کرد
خخ
اما واقعا پست جالبی بود
همین زنهای بیخیال لذت بیشتری از زندگی خواهند برد
باور کن
پاسخ:
سکته رو خوب اومدی.خخخ
اگه اینجوری باشی اگه ساده بگیری اگه حساس نباشی واقعا زندگی لذت بخش تر خواهد بود.
ولی موضوع اینه که نمیشه.سخته.تمرین میخواد.
اولین باره میخونمتون.چه متن دلنشین و زیبایی
پاسخ:
خوش اومدید.متشکر.
بیگ لایک.  کاملا موافق متن هستم. 
یه بار یه برنامه روانشناسی داشت روابط زوجین رو بررسی میکرد.نظرات افراد مختلف رو پرسید و در نهایت نتیجه گیری کرد و بهترین نوع رابطه رو معرفی کرد.
میگفت سه نوع رابطه میتونه شکل بگیره. 1. هر دو بر خواسته هاشون پافشاری کنن و دنبال منافع خودشون باشند در زندگی.
2. هر دو تفاهم داشته باشند و با هم مسائل رو حل کنند و درک کنند.
3. یکی از زوجین بخاطر دیگری کوتاه بیاد و زندگی و امورات  رو خوب کنه.

به نظرت گزینه خوب و درست کدوم میتونه باشه؟؟ البته جامعه ایران رو بررسی کرده بود.

من اول فکر کردم گزینه 2. ولی جالبه که روانشناس و جامعه شناس با بررسی های دقیق در جامعه ایران فهمیده بود بهترین روش و بهترین رابطه رو گزینه سوم دارند و زندگیشون پایدار تره!
جالبه نه؟!!

اینجا تو هم در متنت یه جورایی بهش اشاره کردی.
پاسخ:
همینطوره واقعا.اگه ایده گرایانه بخواییم نگاه کنیم میشه گزینه  دو ولی واقعیت همون گزینه سه هست و این خیلی غم انگیزه.نود درصد موارد هم اون کسی,که کوتاه میاد زنه...خاطر فرهنگ مرد سالاری مزخرفی که توی ایران هست...
سلام

پست زیباییست. ممنون که پایبندی خودتون رو به منبع و نویسنده نشون دادین. ولی متاسفانه گویا کانال فرهیختگان این پایبندی شما رو نداشته و منبع اصلی رو ذکر نکرده. منبع اصلی وبلاگ همسر بهشتی است. با مقایسه تاریخ انتشار متوجه میشین.
http://goodwife.blogfa.com/post-110.aspx
پاسخ:
سلام.
خیلی خیلی ممنونم از شما.
من چون منبع دقیق رو نمیدونستم اسم همون کانال رو اوردم.
اصلاح شد.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">