طلوع خواهم کرد.

حیاط خلوت ذهن من!

طلوع خواهم کرد.

حیاط خلوت ذهن من!

۱۱ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

امروز از صبح رفتیم پارک آبی تا 2 بعدظهر.کوچیکه رو نبردیم البته . من و دخترک و یازده نفر دیگه که به سختی جور شد که همه باشن.انقد جیغ جیغ کردیم و بالا پایین پریدیم و آب بازی کردیم که همه ی انرژی مون تخلیه شد.یه جاهایی هم بقیه رو پیچوندیم و من و دخترک, مادر دختری, بازی کردیم و عشق کردیم و ...خلاصه اینکه روز خوبی بود.خدایا شکرت.

+کلی کار دارم ولی…خوابم میاد!

1/ یه اتفاقی افتاد و برنامه ای که از خیلی وقت پیش چیده بودیم کنسل شد.میخواستم بگم خیلی به همه چیز مطمئن نباشید و همیشه یه "انشاءالله" تو دهنتون باشه.یه سیب رو بندازی هوا هزار تا چرخ میخوره تا برسه به زمین.

2/دیشب وقتی تو حال و هوای خودم بودم یهو ناخوداگاه حواسم به دخترا پرت شد.داشتن بازی میکردن.سه تا دوست بودن تو بازی که رفته بودن زیر میز اشپزخونه پیک نیک.استعداد عجیبی در خونه ساختن دارن.از همه ی وسایل منزل هم استفاده میکنن تو بازی و خونه سازی.نفر سوم خانوم خربزه بود.خانوم خربزه, خربزه درازی بود که براش لباس پوشیده بودن.انقد بازیشون جالب بود و ذوق کردم که گفتم منم تو بازیتون باشم؟ فرمودن نه خیر.جا نیست دیگه زیر میز !

یه روز دیگه هم بعد ظهر که خیلی خسته بودم رفتیم تو اتاق بچه ها .من خوابیدم رو تخت.بزرگه دکتر بود و کوچیکه دستیارش.منم مریض.وسط طبابتشون خوابم برد و چ خواب لذت بخشی هم بود و چسبید.اونا هم رفتن سراغ یه بازی دیگه.فقط وقتی که بیدار شدم دیگه کف اتاق جای سوزن انداختن نبود.همه چیز زیر و رو شده بود.با این حال کلی ازشون تشکر کردم ک بیدارم نکردن وگذاشتن بخوابم!

4/داشتیم از یه جایی برمیگشتیم.نزدیک غروب بود و داشت هوا تاریک میشد.راه دور بود و بچه ها عقب خوابیده بودن.داشتیم حرف میزدیم با خنده و شوخی.یهو من یه چیزی گفتم وبا شنیدنش لحنش عوض شد و خیلی اروم و شمرده شروع کرد به انتقاد کردن از من.(درمورد موضوعاتی بود که خودم میدونستم و قبول داشتم و حتی چندوقت پیش بهش گفته بودم اگه تو سخت بگیری و فشار بیاری که من این رفتارم و خودم رو تغییر بدم من راحت تر میتونم واگه بدونم برات مهم نیست انگیزه مو از دست میدم!).همینجور که میگفت من ساکت بودم و اشکام میریخت...

اخرشب و روز بعد چندین بار معذرت خواهی و دلجویی کرد.من ولی یه جوریم.دو سه روز به خاطر این موضوع تو خودم بودم.انگار که ازش توقع نداشته باشم و از این ناراحتم که رفتاری از خودم نشون دادم که اون دیگه هیچوقت از ترس ناراحت شدن من, ازم انتقاد نکنه و چیزایی که اذیتش میکنه رو نگه و این خیلی بده.همه ی ما ایراد هایی داریم که باید برطرف بشه.بارها شده من چیزایی که ناراحتم میکنه رو بهش گفتم و اون راحت پذیرفته.ولی من متاسفانه ظرفیت پذیرشم خیلی کمه و زود ناراحت میشم.نمیدونم چرا اینقد تغییر برای من سخته.میدونم چی حالم رو بهتر میکنه و چیکار باید بکنم ولی نمیکنم و نمیشه.حالا شاید این حرف ها یه تلنگر باشه برام.این دفعه فرق میکنه.خیلی مههمه که اون ازم خواسته...

+اولین قدم امروز برداشته شد.

سلام.ظهر جمعه تون به خیر و شادی.دو روز گذشته هوا ابری و به شدت گرم و پر از گرد و غبار بود.طوری که نفس کشیدن رو هم سخت کرده بود.امروز ولی خنک تر شده و آفتابی.خوبیم شکر خدا و روزگار میگذرونیم. این چند روز نبودم و چند روز اینده هم نیستم احتمالا. نت خونمون همچنان قطع و وصل میشه و خرابه و منم که بی اعصاب.حرف برای گفتن زیاده.انشالله به زودی فرصت بشه بیام بنویسم و بخونمتون.ایام بکام.

1/امروز جغله ها رفتن خونه مامانم و من کلی فعالیت کردم و الان احساس خیلی خوبی نسبت به خودم دارم! دیروز یه لیست نوشتم و امروز بعد از رفتن بچه ها همزمان با پخش آهنگ های دلخواهم شروع به خونه تکونی کردم و بعد هم کارای شخصی خودم.بالاخره بعد مدت ها یه تصمیم محکم گرفتم.

2/فضای مجازی و وبلاگستان همیشه برای سرگرمی نیست.ما خیلی هامون با وبلاگمون زندگی میکنیم و به این دنیای مجازی وابسته ایم.گاهی رفتارها و حرفهای مجازی آدم رو به شدت غمگین میکنه.چون آدمهای پشت وبلاگ ها همون آدمهای دنیای واقعی هستن.منم بارها ناراحت شدم ولی الان یاد گرفتم که آدمها متفاوتن واقعا.دغدغه های ما آدمها بسته به سن و جنسیت و فرهنگ و عقاید و محل زندگیمون گاهی خیلی خیلی با هم متفاوته و باید با این تفاوت ها کنار بیاییم.همیشه و همیشه این موضوع رو به خودم یادآوری میکنم.

3/ یکی از تصمیماتمون این بود دخترا رو ببریم آتلیه همین روزا.که میم هی امروز و فردا میکنه.دیروز دیگه دیدم به این زودیا جور نمیشه لباس عروس هاشون رو پوشوندم و خودم چندتا عکس با ژست های مختلف گرفتم.بزرگه خیلی خوب بود و کلی ذوق داشت ولی کوچیکه اصن همکاری نمیکرد و برای خودش اونجاها می چرخید.میگن تو سختی آدم توانمند و خلاق میشه همینه.

4/خانومای محترم برای پرپشت شدن ابرو پیشنهاد خاصی ندارید؟ پیشنهادی که البته خودتون انجام داده باشید و نتیجه گرفته باشید.چون بعضی راه ها رو خودم امتحان کردم و نتیجه نگرفتم.ممنون میشم بگید اگه میدونید.

چند سال پیش موقعی که داشتم وسایلم رو جمع میکردم برای نقل مکان از خونه پدری به خونه آقای میم, همه کتابا جزوات برگه ها تحقیقات نمونه سوال و هرچی که مربوط به درس و دبیرستان و دانشگاه بود رو چیدم توی یه کارتن خیلی بزرگ و به زحمت بردیمشون تو انباری خونه پدری...

دو سه سال پیش وقتی میخواستن خونه رو تعمیر و نوسازی کنن بابام پیغام دادن اگه اینا رو میخوای بیا ببرشون اگه نه که ما بدیمشون بره! سریع با میم کفش و کلاه کردیم رفتیم به زحمت آوردیمشون تو انباری خودمون.راستش خودمم نمیدونستم میخوام باهاشون چیکار کنم.فقط میدونستم کلی با هاشون خاطره دارم و حیفم میاد.البته جز یکی دوبار سراغشون هم نرفتم و آدم خاطره بازی نیستم.

خوب از اونجایی که دخترای من به همه چیز و همه جای خونه کار دارن اینا رو هم کشف کردن و هرزگاهی برگه های امتحانات دبیرستانم رو میارن بیرون برای نقاشی و کاردستی درست کردن و موشک و قایق و کلاه کاغذی و ...

با دیدن این برگه ها و نمره هام که(اغلب ١٩وبیست بودن!) همه چیز مثه یه فیلم از تو ذهنم رد میشه.آخ این درسه.معلمش فلانی بود.آخیی اون روز چقد گریه کردم.اوه فلانی یعنی الان کجاست.گاهی که یادم میاد برای یه درس و یه امتحان چقدر خودمو اذیت میکردم و اون نمره ها الان کوچیکترین تاثیری تو زندگی الان من نداشته(مخصوصا دبیرستان) ناراحت میشم و افسوس میخورم.البته دانشگاه رو منکر نمیشم که اگه تلاش و پشتکارم بیشتر بود شاید الان به جاهای بهتری رسیده بودم...

آخر این هفته کنکوره.خیلی دل پری دارم از این موضوع. الان از دبستان دارن بچه رو آماده میکنن برای کنکور! کلاس های جورواجور, آشنایی با روش های تست زنی و آزمون های مختلف.این ترس لعنتی که مطمینا خیلی هامون تجربه اش کردیم همیشه با بچه هاست و نمیذاره بچگی کنن.پدر و مادرا تاکید دارن که "تو باید بهترین باشی,تو باید فلان بشی, تو باید" خیلی دلم میخواد و برنامم اینه که در آینده من و میم بذاریم دخترا راهی رو برن که دوست دارن.حتی اگه اون راه به دانشگاه ختم نشه.البته این حرف الانه که کوچیکن و هیچ بعید نیست که در آینده نگرانی های پدرو مادرانه مون و جو حاکم پیروز بشن و نذارن رو این حرف بمونیم!

پ.ن 1: من در دوران تحصیل به شدت شب امتحانی بودم.فصل امتحانات چقدر سخت بود.چقدر استرس رو متحمل شدیم و چقدر روح و جسمم سر این درس و امتحان و این استرس ها آسیب دید.الان بعد از گذشت ده پانزده سال دارم به این فکر میکنم که آیا ارزشش رو داشت؟

پ.ن 2: اگه شما اول راهید نکنید این کارا رو.اول به خودتون و به سلامتی روح و جسمتون و شادابی و جوونی تون اهمیت بدید.بعد برای رسیدن به هدفتون تلاش کنید.اونم در حد معقول.گوشاتون رو کیپ کنید و به حرف دیگران اهمیت ندید.مگه ما چندبار به دنیا میاییم؟ چرا باید به خاطر حرف و خوشآمد دیگران زندگی کنیم؟

روزه سکوت کار خودش رو کرد,میم در کمتر از یک روز طاقتش طاق شد و پیشقدم شد برای صحبت و دلجویی و خیلی زود آشتی کردیم و چقدر بعد از این حرف زدن حالم خوب شد و سبک شدم.دیروز واقعا مستاصل بودم.میم هم.فقط بخاطر درک نکردن شرایط همدیگه و یه لجبازی بچه گانه روز عید برامون به بدترین شکل ممکن گذشت.خداروشکر بازم ختم به خیر شد.

امشب آخرین شب تنهایییمه و احتمالا آخرین پست نصفه شب نوشت.کلی حرف داشتم ولی الان چیزی تو ذهنم نیست.احتمالا یک یا چندتا پست رو اختصاص بدم به بچه ها و کارهای این روزاشون.مطمئنا بعدها که بزرگتر شدن خوندن این پست ها برام جذاب و یادآور خاطرات شیرین بچگی شون خواهد بود.

روز و روزگارتون خوش و بر وفق مراد انشاءالله...

1/مادر بودن یه حس ناشناخته است.لذت و شیرینی و غم و ترس و نگرانیش توأمه با هم.هیچ وقت تکراری نمیشه.من هرروز وقتی دخترا بیدار میشن و با قیافه خواب آلود میان پیشم, قلبم تند میزنه.هرروز از دیدنشون, بغل کردنشون و بوسیدنشون دلم غنج میره.هر روز و هر لحظه و هیچوقت اینا برام تکراری و عادی نمیشه.خیلی حس عجیبیه.

2/خیلی بده که تو رابطه با یه نفر مجبور باشی با سیاست و فکر برخورد کنی.مجبور باشی با توجه به اخلاقای خاصی که داره جوری برخورد کنی که کمترین ناراحتی پیش بیاد.بعضی آدما خیلی پیچیده ان.نمیفهمی چی تو فکرشون میگذره.من تو این زمینه اصلا سیاست ندارم و خسته میشم و کم میارم.میم گاهی اینجوریه.

3/چشمامو می بندم و این صحنه رو تو ذهنم مجسم میکنم؛ یه جای سرسبز و بکر جنگل مانند ترجیحا خنک؛ یه تاب بلند از اونا که با طناب میبندن، به یه درخت نارون قوی و پر از شاخه و برگ و من که میشینم روی تاب و یه نفر من رو با تمام قدرت تاب میده.چشمامو میبندم و میرم بالا.باد میخوره به صورتم.میرسم بالای بالا.به اوج و دوباره برمیگردم سرجام.دوباره و دوباره.آخ.دلم رو چیکار کنم؟

یه جایی بود چند وقت پیش رفتیم.یه روستا که اطرافش رو کوه محاصره کرده بود.هواش ابری و مه گرفته بود.یه جایی بود که دوتا دامنه ی کوه بهم میرسیدن.یه حالت دره مانندی داشت.هرچی میرفتی جلوتر دید بقیه ادمها و روستا بهت کمتر میشد و یهو می رسیدی به یه جایی که کاملا محصور بود بین صخره ها.اونجا دیگه هیچکس رو نمیبینی و هیچکس تو رو نمیبینه.حتی صداتم نمیشنون.یه جای دنج!  دلم میخواست الان اونجا بودم.داد و فریاد میزدم.زار میزدم.انقد داد میزدم سر دنیا و آدماش که خالی شم و سبک,

و بعد برمیگشتم.

خیلی وقته که شبا خواب درست و کافی نداشتم.تقریبا کل یک ماه اخیر رو.تا سحر بیدار بودم واگرم میخوابیدم با بیدارشدنای متوالی بوده.جالبه که بیدار موندنام با خستگی همراهه و تقریبا هیچ نتیجه و ثمره ی مفید و مثبتی نداشته.دیشب و امشب و سه شب آینده رو هم تنهام و باز هم تکرار همین چرخه ی خواب وبیداری های کسل کننده.امشب آخرین شب ماه رمضون هست و حس غمگینانه ی کسی رو دارم که فرصتای زیادی رو از دست داده. امشب یادم اومد که دو سه روز پیش یه پیشنهاد سفر بهمون شد و قرار شد به میم بگم و خبر بدیم.خیلی بده که من نگفتم و نمیگم به میم چون امیدی ندارم که بتونیم بریم.

روزهای طولانی و گرم تابستون رو دوس ندارم.معمولا کسل ترین ساعات روزم بین ساعتای دو سه تا شش بعدظهره.حالم بده و بی قرار میشم.پاییز و زمستون از این نظر خوبه که زود شب میشه و هوا خنکه.عصرا با وجود این دوتا خواب معنی نداره.اگرم بذارن وقتی بلند میشم با صحنه های دردناک و زلزله طوری روبرو میشم.امروز کولر خراب شده و همسر هم نیست.غذا داریم برای افطار ولی اون مامانه خوب و با ذوق و شوق درونم قلقلکم میده که پاشو یه چیز تازه و جدید درست کن و اون مامان تنبله میگه ولش کن همونا رو میخورید دیگه. حالا معلوم نیست کدومش پیروز بشن در این جدال نابرابر.

+خوشحالم که دخترا هم بازییای خوبی برای همدیگه هستن و دیگه برای هرکاری نیاز به من و توجه من ندارن.بعضی وقتا جوری که اونا متوجه نشن به روابط و حرف زدن بینشون دقت میکنم.بزرگه احساس بزرگی و قدرت میکنه و در عین حال مراقبت هم میکنه از کوچیکه.کوچیکه هم مثه یه مرید همش در حال یادگیری و تقلید از مرادشه.